O stronie

Dla kogo jest ta strona internetowa?

Jeśli trafiłeś na tę stronę, to znaczy, że z jakiegoś powodu zainteresował Cię temat bólu. Mamy nadzieję, że u nas szukasz informacji, które wzbogacą Twoją wiedzę i poszerzą horyzonty. Mamy nadzieję, że po prostu chcesz wiedzieć więcej na temat funkcjonowania swojego ciała i psychiki. Mamy nadzieję, że odnajdując naszą stronę Ty i Twoja rodzina czujecie się dobrze.

Jednak prawdopodobne jest również to, że trafiłeś na tę stronę, ponieważ temat bólu dotyczy Cię osobiście. Być może zachorowałeś niedawno i po raz pierwszy w życiu przychodzi Ci mierzyć się z bólem. U nas szukasz informacji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, co się z Tobą dzieje, gdy doświadczasz bólu. Być może chorujesz już długo, a Twoja choroba wiąże się z powracającym lub ciągłym bólem. U nas szukasz wsparcia i podpowiedzi, jak lepiej radzić sobie ze swoimi dolegliwościami. Być może chcesz zrozumieć, w jaki sposób Twój styl życia, emocje i sytuacja, w której się znajdujesz wpływają na Twoje fizyczne samopoczucie.

A może Ty sam jesteś zdrowy, ale ktoś z Twoich najbliższych cierpi z powodu bólu? Szukasz u nas wiedzy, która pomoże Ci lepiej opiekować się Twoim rodzicem, chorującym dzieckiem, albo współmałżonkiem. Może potrzebujesz informacji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, co dzieje się z Twoimi najbliższymi i skuteczniej im pomagać? A może czujesz się zagubiony i zmęczony opiekując się nimi i szukasz wsparcia oraz rady, by samemu poczuć się lepiej i mieć siłę, by pomagać najbliższej osobie.

Może przygotowujesz się do wizyty u lekarza, by wreszcie zdiagnozować długotrwały ból głowy lub pleców, który zaczął Cię już niepokoić? Chcesz wiedzieć o swojej dolegliwości jak najwięcej, szukasz wiedzy medycznej przełożonej na bardziej ludzki język, by wskazania lekarza były dla Ciebie w pełni zrozumiałe? A może chcesz wiedzieć do czego masz prawo jako pacjent, czego możesz się spodziewać po leczeniu i czego będzie od Ciebie wymagało, by było skuteczne?

Co znajdziesz na naszej stronie?

Ta strona ma służyć wszystkim czytelnikom, którzy poszukują wiedzy, praktycznych informacji i porad dotyczących dolegliwości bólowych, ze względu na swoją życiową sytuację, albo po prostu z ciekawości.

Tutaj znajdziesz informacje na temat różnych rodzajów bólu: ostrego, intensywnego bólu związanego z urazami i zabiegami medycznymi oraz trwającego wiele miesięcy lub lat bólu przewlekłego. Tutaj znajdziesz również porady dotyczące najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości bólowych, takich jak migreny, choroby reumatyczne, bóle pleców i kręgosłupa itp. Tutaj będziesz miał szansę poczytać na temat bólu, który zdarza się ludziom w różnych momentach życia: w czasie porodu, w dzieciństwie, w czasie miesiączki, w starszym wieku, w chorobie nowotworowej albo tuż przed śmiercią w tzw. chorobie terminalnej. Mamy nadzieję, że treści, które znajdziesz na naszej stronie pozwolą Ci przejść przez te szczególne chwile spokojniej, bardziej świadomie, w mniejszym cierpieniu. Że pozwolą Ci lepiej zrozumieć, co dzieje się w życiu Twoim i Twoich bliskich, a przez to lepiej reagować na różne trudne sytuacje.

Tu znajdziesz też wiedzę dotyczącą mechanizmów powstawania i utrzymywania się bólu, tego jak różne wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wpływają na nasze dolegliwości (a dzięki temu, na co uważać, czego unikać i o co dbać). Przeczytasz również o sposobach działania, wskazaniach i przeciwwskazaniach stosowania różnych metod leczenia i radzenia sobie z bólem.

Znajdziesz tu również informacje dotyczące tego, jak ból może być diagnozowany i mierzony, zarówno przez lekarzy, jak i przez Ciebie samego. To pozwoli Ci przygotować się na to, co spotkasz u lekarza. Może też pomóc Ci obserwować własne dolegliwości i postępy w leczeniu, by lepiej komunikować się z lekarzem i odpowiednio reagować na zmiany swojego samopoczucia.

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne rady dotyczące tego, jak Ty sam możesz wpłynąć na swoje zdrowie, jak pomagać sobie w leczeniu dolegliwości bólowych poprzez prowadzenie odpowiedniego stylu życia: aktywność fizyczną, odpowiednią dietę, odpoczynek i naturalne produkty lecznicze. Dowiesz się, czego unikać, a jakie zmiany wprowadzić w swoim życiu w związku z tym, że cierpisz na dolegliwości bólowe (lub żeby im zapobiegać).

W końcu na naszej stronie znajdziesz bardzo konkretne informacje dotyczące polskiej służby zdrowia i rodzajów pomocy, jaką możesz uzyskać w związku z dolegliwościami bólowymi. Postaramy się również przybliżyć Ci organizację służby zdrowia w taki sposób, byś mógł najłatwiej znaleźć odpowiedniego specjalistę i miejsce, w którym możesz uzyskać pomoc. Jeśli jesteś członkiem rodziny lub opiekunem osoby cierpiącej z powodu bólu, na naszej stronie znajdziesz informacje i wsparcie, by lepiej radzić sobie z tą bardzo trudną sytuacją.

Dlaczego wiedza o bólu jest ważna?

Na naszej stronie poza radami znajdziesz również informacje, które będą miały bardziej naukowy charakter. Będą one jednak przekazywane w dostępny i zrozumiały dla każdego sposób. Stoimy na stanowisku, że wiedza i zrozumienie własnego stanu jest dla osób borykających się z chorobą, oraz dla ich bliskich, jedną z największych wartości.

Wiedza i zrozumienie dają nam kontrolę nad własnym życiem i pozwalają swobodniej poruszać się w systemie ochrony zdrowia, a przez to dokonywać lepszych wyborów. Choć często chcielibyśmy, by wszystkich wyborów dokonywał za nas lekarz, zwykle jest to niemożliwe. Często też w procesie leczenia nie ma jednej, idealnej drogi. Są różne drogi, a każda z nich ma swoje zalety i wady, swoje szanse i ryzyka. Powinniśmy razem z lekarzem dokonywać wspólnych wyborów, a do tego warto być świadomym tego, z czym różne wybory się wiążą. Nawet wtedy, lub być może szczególnie wtedy, gdy nie w pełni ufamy i nie w pełni rozumiemy się z lekarzem, powinniśmy wiedzieć, na czym polegają i z czym wiążą się nasze dolegliwości.

Wiedza na temat bólu pozwala nam również lepiej rozumieć naszych bliskich, którzy są w trudnej sytuacji zdrowotnej, a przez to skuteczniej im pomagać i opiekować się nimi, mniej złościć się na nich i lepiej dbać o samych siebie, ich opiekunów.

Świadomość tego, co się z nami dzieje, gdy chorujemy i gdy cierpimy, jakie mamy szanse, co nam grozi i jak możemy temu zaradzić, samo w sobie daje również ulgę. Zmniejsza lęk, daje nadzieję, pozwala nam zaplanować życie w zgodzie z naszymi marzeniami i możliwościami. Poczucie panowania nad własnym życiem zmniejsza stres i napięcie związane z chorobą, a przez to poprawia nasze samopoczucie, pozwala żyć aktywniej i ostatecznie przyczynia się do poprawy naszego zdrowia.

Wprawdzie daleki od prawdy jest pogląd, że „dobre nastawienie rozwiąże każdy problem”. Gdybyśmy do tego próbowali przekonać naszych Czytelników, bylibyśmy nieuczciwi. Jednak naukowe dowody pokazują, że świadomość i nadzieja, dobry nastrój oraz oparte na wiedzy, realistyczne podejście do własnego leczenia sprzyjają zdrowieniu.

Jak korzystać z tej strony?

Przygotowując artykuły na naszą stronę staramy się kierować dwiema zasadami – teksty mają być dostępne i zrozumiałe dla wszystkich oraz opierać się na najlepszej, aktualnej wiedzy. Jako nasz Czytelnik możesz w pełni ufać, że wiedza, którą Ci przekazujemy jest wyselekcjonowana, a autorzy są kompetentni w dziedzinie, o której piszą.

Prosimy Cię przy tym i radzimy, żebyś pamiętał, że ta strona (i każda inna strona internetowa) ma charakter informacyjny i poradnikowy. Żadna lektura nie może zastąpić prawdziwego kontaktu z lekarzem, profesjonalnej diagnozy i leczenia odpowiednio dobranego do Twojego przypadku. Oferowane tu informacje mają poszerzyć Twoją wiedzę i pomóc Ci lepiej zrozumieć własne dolegliwości. Chcemy zachęcić Cię do świadomej i aktywnej współpracy z lekarzami, którzy, w przeciwieństwie do Ciebie, są przygotowani do diagnozowania i leczenia Twoich dolegliwości bólowych. Pamiętaj, że lecząc się na własną rękę i nie korzystając z profesjonalnej pomocy, możesz wyrządzić krzywdę sobie i swoim najbliższym. Żeby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty, znajdziesz na stronie listę poradni zajmujących się leczeniem bólu. Gorąco zachęcamy Cię, byś z niej skorzystał!

Pozdrawiamy
Redakcja

Jeśli masz pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi na stronie, to napisz do nas. W zakładce „Kontakt” znajdziesz adresy kontaktowe. Postaramy się odpowiedzieć na każdego maila. Nie świadczymy przez Internet profesjonalnych porad medycznych i psychologicznych, ale w miarę naszych możliwości jesteśmy dostępni i służymy pomocą.