Ból brzucha
Bóle brzucha są stosunkowo częstą i bardzo nieprzyjemną dolegliwością występującą u wielu ludzi. Mogą one mieć bardzo zróżnicowane podłoże i wiązać się z wieloma przyczynami: od zwykłego zatrucia po wymagające interwencji medycznej schorzenia. Należy pamiętać, że jeśli ból nie przemija lub jest ostry, nie wolno go ignorować – należy udać się do lekarza.
Oto niektóre problemy skutkujące bólem brzucha:
Niestrawność
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha jest niestrawność. Występuje ona zwłaszcza po obfitych posiłkach lub spożywaniu alkoholu, a towarzyszy jej odbijanie się, wzdęcia, a czasami nieprzyjemny smak w ustach i wymioty. Przyczyną niestrawności najczęściej jest jedzenie ciężkostrawnych potraw. Krótkotrwałą pomoc przynoszą leki dostępne w aptekach bez recept – jeżeli jednak chcesz pozbyć się niestrawności na dłużej, musisz zmienić styl życia. Wprowadź do swojej diety więcej zdrowej żywności, ogranicz picie alkoholu i kawy, a jeśli jesteś palaczem – koniecznie podejmij walkę z nałogiem.
Wrzody żołądka i dwunastnicy
Jeżeli po spożyciu posiłku dopada Cię ból brzucha w okolicy mostka, przypominający pieczenie – możliwe jest, że cierpisz na wrzody i powinieneś skontaktować się z lekarzem, który może zalecić Ci farmakoterapię lub badanie endoskopowe. Większość sukcesu w leczeniu zależy jednak od Ciebie. Jedną z przyczyn owrzodzenia jest stres – jeżeli w Twoim życiu jest go dużo, powinieneś zastanowić się nad zwolnieniem tempa i zrezygnowaniem z części ciążących na Tobie obowiązków. Ciągły brak czasu nie tylko wzmaga naszą nerwowość, ale także nie pozwala na prowadzenie zdrowego stylu życia. Tymczasem wiele potraw z naszego codziennego jadłospisu nasila bolesne dolegliwości; są to między innymi tłuste mleko, soki owocowe, napoje gazowane, smażone mięsa i ryby oraz mocna kawa czy herbata. Podobnie jak w wielu schorzeniach związanych z bólem brzucha, palenie papierosów zmniejsza szansę na wyleczenie; spowalnia efekty terapii, a w przypadku uzyskania poprawy zwiększa ryzyko nawrotu wrzodów.
Pamiętaj! Przyjmowanie zwykłych leków przeciwbólowych w przypadku wrzodów przynosi efekt odwrotny do zamierzonego! Choć przynoszą krótkotrwałą ulgę, wiele z nich zawiera składniki niszczące błonę śluzową żołądka. Dlatego ważne jest, abyś po zauważeniu u siebie niepokojących objawów, w pierwszej kolejności skontaktował się z lekarzem, nie rozpoczynając leczenia na własną rękę.
Kamica żółciowa
Jeżeli odczuwasz silny, promieniujący ból w okolicach nadbrzusza, najczęściej po prawej stronie ciała, któremu dodatkowo towarzyszą wymioty i dreszcze, mogą to być sygnały występowania kamicy żółciowej. W przypadku pojawienia się podobnych objawów natychmiast zgłoś się do lekarza. Leczenie choroby opiera się głównie na farmakoterapii, zaś w poważniejszych przypadkach niekiedy konieczna jest operacja. Najczęściej zaleca się także rozpoczęcie łatwostrawnej diety z ograniczeniem tłuszczu, potocznie znanej jako dieta wątrobowa. Do jej elementów należy ograniczenie spożywania tłustych potraw i zastąpienie ich produktami przygotowywanymi na parze lub duszonymi, spożywanie dużej ilości płynów oraz zwiększenie częstości posiłków przy jednoczesnym zmniejszeniu porcji jedzenia.
Przepuklina
Charakterystyczne dla przepukliny jest obrzmienie, umiejscowione w pachwinie albo pod skórą brzucha, zaparcia oraz ogólne poczucie dyskomfortu. Niektóre rodzaje przepuklin wymagają interwencji chirurgicznej – dlatego jeżeli podejrzewasz u siebie jej występowanie, nie wahaj się skontaktować się z lekarzem. W przypadku przepukliny szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniej wagi, tak by nie dopuszczać do silnego nacisku na mięśnie brzucha. Jeżeli konieczne jest podnoszenie ciężkich przedmiotów, staraj się robić to kucając, bez zginania tułowia. Zalecane jest także wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha – w tym celu musisz jednak uprzednio skonsultować się ze swoim lekarzem. Abyś mógł pozbyć się zaparć niezbędna jest także zbilansowana dieta.
Kamica nerkowa
Jeśli zdarza Ci się odczuwać silne bóle w okolicy lędźwiowej, promieniujące także do brzucha, którym towarzyszą trudności przy oddawaniu moczu i nudności, możesz cierpieć na kamicę nerkową. We wczesnych jej stadiach możliwe jest uniknięcie operacyjnego usunięcia kamieni, dlatego istotna jest szybka interwencja lekarska. Bardzo ważne jest, zwłaszcza w początkowych stadiach schorzenia, odpowiednie nawadnianie organizmu. Pomocne także będzie zażycie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Pamiętaj! Istnieją także schorzenia, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarza. Jeżeli bóle brzucha są bardzo nasilone, wezwij pogotowie – nieotrzymanie odpowiedniej pomocy medycznej może zagrażać Twojemu życiu. Przyczyną podobnych dolegliwości mogą być m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, pęknięcie wrzodów, zapalenie otrzewnej, ostra niedrożność jelit czy zatrucie toksycznymi substancjami.
Bóle menstruacyjne
Specyficzną grupą bólów brzucha są bóle menstruacyjne; szczególnie dlatego, że ich bezpośrednią przyczyną są naturalne procesy biologiczne, których nie można powstrzymać. Na szczęście istnieją jednak pewne sposoby na złagodzenie comiesięcznych dolegliwości.
Objawy towarzyszące
Często bóle występujące podczas menstruacji są promieniujące – od dolnej części brzucha do kręgosłupa. Krótkotrwałe, ustępujące bóle nie powinny wywoływać u Ciebie niepokoju; jeśli jednak ból utrzymuje się przez dłużej niż dobę, a krwawienia są nadmiernie obfite, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Czasami podczas menstruacji występują nieprzyjemne objawy, takie jak biegunka, zawroty i ból głowy, ogólne poczucie zmęczenia i nudności. U części kobiet podczas menstruacji i czasu, który ją poprzedza, występują także objawy nazywane zespołem napięcia przedmiesiączkowego; charakterystyczne są dla nich płaczliwość, rozdrażnienie, przygnębienie oraz zmienność nastroju.
Jak sobie radzić?
Najczęściej w walce z bólem menstruacyjnym zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, jak np. ibuprofen. W przypadku bardzo dokuczliwych dolegliwości niektórzy lekarze zalecają przyjmowanie tabletek, pomagających przywrócić równowagę hormonalną i zmniejszających objawy bólowe. Oprócz farmakoterapii zaleca się także unikanie stresu, zażywanie ziołowych leków uspokajających lub ciepłe kąpiele.
Pamiętaj! Bóle brzucha mogą mieć różne przyczyny: od krótkotrwałych i przemijających, po poważne schorzenia wymagające interwencji lekarskiej. Jeżeli ból jest silny lub przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu, nie szukaj pomocy na własną rękę i skonsultuj się ze specjalistą.