Medycyna naturalna

Medycyna naturalna, czy inaczej medycyna niekonwencjonalna, cały czas zyskuje na popularności. Istnieje wiele metod, które reklamuje się jako idealne środki przeciwbólowe. Być może myślisz, że warto więc spróbować czegoś nowego. Jednak decydując się na wypróbowanie takich sposobów leczenia, szukaj specjalistów w danych dziedzinach i sprawdzaj ich kwalifikacje. Nie wystarczy tylko, że osoba taka wierzy w prezentowane przez nią metody. Musi być jeszcze kompetentna i budzić Twoje zaufanie. W końcu powierzasz jej działaniom, coś co masz najcenniejszego – Twoje zdrowie. My skupimy się szczególnie na dwóch metodach medycyny niekonwencjonalnej: akupunkturze i jodze. Jest ich oczywiście zdecydowanie więcej. To czy skorzystasz z którejś z nich zależy tylko od Ciebie. Pozytywne jest zawsze to, że starasz się zrobić coś dla siebie i szukasz sposobów radzenia sobie z bólem. Pamiętaj jednak, że możesz równolegle korzystać zarówno z metod konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych.

Akupunktura

Akupunktura wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i opiera się na wierzeniu, że zdrowie warunkowane jest przez przepływ . Stres i nieprawidłowa dieta mogą zablokować przepływ energii i doprowadzić do rozwoju choroby. Akupunktura polega na punktowym wbijaniu igieł w miejscach kluczowych dla krążącej w organizmie energii. Istnieje też inne, bardziej medyczne wytłumaczenie skuteczności tej metody. Zdaniem niektórych za sprawą wbijania igieł dochodzi do wydzielania endorfin czyli tak zwanych hormonów szczęścia i endogennych substancji przeciwbólowych. Mimo pozornej inwazyjności, akupunktura nie jest bolesna. Podczas wbijania igieł możesz odczuwać delikatne uszczypnięcia. Jeśli zdecydujesz się na wypróbowanie tej metody, nie rezygnuj ze standardowego leczenia, a zanim wybierzesz się do konkretnego specjalisty w tej dziedzinie, sprawdź jego kwalifikacje. Jedynie dobrze przeprowadzona akupunktura nie jest szkodliwa.

Joga

Joga łączy ćwiczenia fizyczne z elementami relaksu. Pozycje (asany, pojedyncze ćwiczenia) w jodze wzmacniają i rozciągają mięśnie. Dzięki nim zwiększysz swoją wytrzymałość i elastyczność. Praktykowanie jogi uczy również prawidłowej postawy ciała, tak ważnej w przypadku schorzeń pleców i kręgosłupa, dlatego jest ona szczególnie polecana osobom z bólami tych okolic. Joga jest znana ze swoich antystresowych właściwości. Działa na podobnej zasadzie jak relaksacja. Uczy poprawnie oddychać i rozluźniać mięśnie. Aktywność fizyczna, w tym również joga, podnosi nastrój i pomaga zapobiegać występowaniu depresji.

Istnieją też inne metody medycyny niekonwencjonalnej, jak ziołolecznictwo, homeopatia, neuropatia czy chiropraktyka. Skuteczność niektórych z nich jest wątpliwa. Dopóki jednak nie zrezygnujesz ze standardowego leczenia, a Twój lekarz wie o innych stosowanych przez Ciebie metodach, możesz ich próbować. Być może któraś z nich jest stworzona dla Ciebie. Bądź jednak ostrożny, zwłaszcza podczas przyjmowania preparatów ziołowych, które mogą się okazać szkodliwe w połączeniu z innymi zażywanymi przez Ciebie lekami.