Niemal wszyscy od czasu do czasu odczuwają ból. Być może bolała Cię głowa po stresującym wydarzeniu, brzuch przy zatruciu lub złamana ręka. Część kobiet co miesiąc odczuwa słabsze, a w niektórych przypadkach silniejsze bóle menstruacyjne. Ból, który odczuwa większość osób zazwyczaj zaczyna się nagle i trwa stosunkowo krótko. Bywa mniej lub bardziej intensywny, ale nigdy nie na tyle by na długo upośledzać nasze codzienne funkcjonowanie. Nawet jeśli złamiesz prawą rękę i nie możesz wykonywać wielu czynności taki okres trwa stosunkowo krótko, bo kilka tygodni. Prawie zawsze dobrze znasz przyczynę bólu albo przynajmniej, jak w przypadku stresu, domyślasz się dlaczego wystąpił. Funkcją takiego bólu jest informowanie o uszkodzeniach i jest on nieodłącznym elementem życia człowieka. Gdyby nie on, mógłbyś ulec poważnemu uszkodzeniu i o tym nie wiedzieć, co jak się domyślasz, byłoby prawdopodobnie tragiczne w skutkach.
To, jak ludzie odczuwają ból, w dużym stopniu zależy od jego przyczyny (np. złamana ręka będzie bolała zapewne bardziej niż otarcie naskórka) oraz indywidualnych cech osoby, jej tolerancji na ból. Dlatego też jedną osobę otarcie naskórka może boleć tak bardzo jak inną złamana ręka i nie sposób tego porównywać. Mowa tutaj o bólu ostrym. Więcej na jego temat możesz przeczytać w osobnym artykule. Niestety nie każdy ból mija, czasami ulga przychodzi tylko na chwilę, a ból upośledza normalne funkcjonowanie. Kryterium bólu przewlekłego jest głównie czas jego trwania. Kryterium uznania bólu za przewlekły, jest czas trwania dłuższy niż sześć miesięcy. Nie oznacza to jednak, że jeżeli odczuwasz ból od pięciu miesięcy to nie cierpisz na ból przewlekły. O tym, jaki to jest ból, co jest jego przyczyną i jakie metody leczenia będą dla Ciebie najlepsze, powinien zdecydować lekarz.
Dawniej uważano, że ból musi wiązać się z uszkodzeniem tkanek, jednak część ludzi uważa, że odczuwa ból, mimo iż nie ma widocznych przyczyn jego wystąpienia, pozostają one nieznane. Nie ma więc w tym nic dziwnego, jeśli nie wiesz dlaczego Cię boli. Zdarza się to wielu ludziom, którzy cierpią z powodu przewlekłego bólu. Może on trwać niemalże ciągle z różną intensywnością (np. ból pleców) lub może mieć powtarzający się charakter (np. migrena). Taki ból nie niesie żadnej informacji i nie służy żadnemu celowi. Ból długotrwały nie zawsze jest już tylko objawem choroby, ale staje się chorobą samą w sobie. Bywa przeszkodą w wykonywaniu części lub prawie wszystkich codziennych czynności. Osoba z bólem przewlekłym może mieć problemy z chodzeniem do pracy, wykonywaniem swoich obowiązków, zadbaniem o siebie i swój dom. Okresy braku aktywności występują naprzemiennie z okresami aktywności zbliżonej do normalnej. Jednak przychodzi taki moment, kiedy osoba jest zmęczona, wręcz wycieńczona ciągłymi zmianami swojego stanu i ciągłym rezygnowaniem z rzeczy, których nie jesteś już w stanie robić. Niestety z tego też powodu traci swoją dawną kondycję, a jej życie traci swoją dawną jakość.
Te trudności fizyczne związane z bólem przewlekłym mogą wywołać wiele negatywnych emocji i konsekwencji życiowych. Zdarza się, że frustracja z nim związana budzi agresję w stosunku do otoczenia, a poczucie bezradności staje się przyczyną powstawania stanów depresyjnych. Ból przewlekły przestaje być problemem jedynie natury fizycznej, a staje się dla osoby chorej wyzwaniem psychicznym. Ból jest objawem lub chorobą, jest też przyczyną problemów na tle emocjonalnym oraz powodem dla którego jednostka wycofuje się z życia społecznego. Z tego powodu możemy mówić o trzech czynnikach bólu: fizjologicznym, psychologicznym i społecznym. W związku z tym terapia bólu długotrwałego nie jest tylko sprawą lekarzy, ale również psychologów i fizjoterapeutów.
Do najczęściej występujących chorób, którym towarzyszy długotrwały ból należą bóle kręgosłupa, artretyzm i migrena. Niestety do tej pory nie znaleziono leku, który raz na zawsze wyleczyłby ból przewlekły. Nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe (analgetyki), takie jak opioidy, nie przynoszą całkowitej ulgi. Ważne jest aby, jeśli nie można wyleczyć, to chociaż ulżyć osobie chorej w jej cierpieniu. W tym celu powinno się przearanżować jej otoczenie tak, aby funkcjonowanie w nim było dla niej jak najłatwiejsze. Jeśli Ty sam cierpisz z powodu długotrwałego bólu odsyłamy Cię do zakładki „Jak radzić sobie z bólem”, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat sposobów leczenia bólu, zarówno od strony medycznej, jak i tego co Ty sam możesz zrobić. Zachęcamy Cię również do przejrzenia całej naszej strony. Być może część z tych informacji pomoże Ci zrozumieć, czym jest ból, który odczuwasz, jak o nim rozmawiać i co możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej.
Zachęcamy do przeczytania artykułu o żywieniu w bólu przewlekłym